Giydirme Cephe Sistemleri

  • Strüktürel Silikon cephe
  • Kapaklı Cephe
  • Transparan Cephe
  • Skylight

Strüktürel Silikon cephe

Strüktürel Silikon Cephe Kaplama Sisteminde ısı camlar cepheye özel bir şekilde yapıştırıldıkları kaset profilleriyle tutturulmaktadır. Strüktürel Silikon Cephe Kaplama Sistemi üç noktada ki fitil emniyeti ile kesin bir sızdırmazlığı garanti eder. Montaj kolay ve hızlı olan sistemde montaj sonrasında kolay bakım ve temizlik kolaylığıyla tercih edilmede öne çıkan bir cephe sistemidir. Strüktürel Silikon Cephe Kaplama Sisteminde dıştan bakıldığında alüminyum profil görülmeyip, cam derzlerinde 15 mm genişliğinde fuga bulunmaktadır. Cam paneller arasında sızdırmazlık çift EPDM fitil ile sağlandığından, paneller arasına sızdırmazlık silikonu çekilmez. Böylece cam paneller arasında gölge oluşması engellenir. İstenildiğinde seçilen herhangi bir cam panel (dışarıdan hangisinin açılır olduğu belli olmakzsızın) gizli kanat haline getirilebilir. Cam ve alüminyum panel arasında silikon, çift camda ise iki cam arasında komponentli silikon kullanılmaktadır. Silikon çekilmesi işlemleri sırasında silikon firmasının kalite kontrol test prosedürleri çerçevesinde prosesler kontrol altında tutulmaktadır.


Kapaklı Cephe

Klasik kapaklı cephe sistemi olarak da adlandırılan bu sistemin karakteristik özelliği cephe dışından alüminyum profillerin görünmesidir. 50 mm genişliğinde görünen bu kapaklar pek çok farklı geometrik kesite sahiptirler. Kapak alternatifi çok olan bu sistemin uygulanması; ayarı bitmiş olan alüminyum alt konstrüksiyon üzerine yerleştirilen camın  öncelikle baskı profillerinin uygun yuvalara vidalanması ile sıkıştırılıp sızdırmazlığın sağlanmasının ardından istenilen kesitte ki kapak profilinin yuvasına oturtularak montaj işlminin tamamlanması şekilindedir. Kapaklı Cephede mekanik olarak bağlanan profillerin cam ilişkisinde ki ısı, ses ve su izolasyonu EPDM fitiller ile sağlanmaktadır. Ayrıca yatay ve düşey fugaların kesiştiği yerlerde baskı profilinden önce kullanılan özel alüminyum folyolu izolasyon bantları vasıtası ile kesin garantili sızdırmazlık sağlanmaktadır. Bu sistemde kanat açma ihtiyacı; kanat adaptör profili adı verdiğimiz profillerle karşılanmaktadır. Bu profillere strüktürel silikon ile yapıştırılan camlar ile istenilen yerde kanat açabilmek mümkün olmaktadır. Genelde terse vasistas olarak tercih edilen kanatlar müşteri isteklerine göre gerekli detay değişiklikleri yapılarak düzenlenebilmektedir.


Transparan Cephe

Saydamlığın önemli olduğu projelerde, farklı dizayn edilmiş taşıyıcı sistemler kullanılarak mimari olarak çok etkili görselliğe sahip olan ''transparan giydirme cephe sistemi'' çerçevesiz bir camlama tekniğidir. Sistemde temperli lamine veya ısıcam gibi farklı kombinasyonlarda nitelikli ve istenilen performans değerlerini sağlayan cam üniteleri kullanılabilir. Cam üniteleri paslanmaz çelikten imal edilen küresel mafsallı cam tutucular (rutil) ve örümcekler (spider) yardımıyla, cepheye monte edilen düşey veya yatay ana taşıyıcılara bağlanır. Camların arasında ki derz boşlukları kullanım yerine göre farklı dolgu malzemeleri ile doldurulur. Çoğunlukla dolgu malzemesi olarak u.v. ışınlara dayanıklı, yüksek esneklikte strüktürel cephe silikonları kullanılmakla birlikte, 60 shore sertliğinde EPDM esaslı fitillerde kullanılabilir.


Skylight

Çatı ışıklık anlamına gelen skylight olarakta adlandırılan cephe sistemi adından da anlaşılacağı üzere yapıların çatı açıklıklarında yapılan uygulamalardır. Yapıların konumu ve yapısına göre yapılan statik hesap sonucu alüminyum veya çelik konstrüksiyon üzerinde, özel alüminyum birleşim profilleri ile ana ışıklık malzemesi polikarbonat levhalar ya da cam kullanılarak oluşturulur. Yataylarda ki fuga boşluklarına ultraviyoleye dayanıklı silikon çekilerek izolasyon sağlanır.